- Poznavati pravila pisanja znanstvenog rada i primjenjivati ih u izradi radova manjeg obima (prikazi, sinopsis diplomskog rada).
- Postaviti konkretan istraživački problem koji predstavlja doprinos postojećim znanjima o određenoj materiji te planirati njegovo rješavanje.
- Konceptualizirati multidisciplinarne/interdisciplinarne/transdisciplinarne pristupe u konkretnom istraživanju.
- Identificirati i koristiti odgovarajuće primarne i sekundarne povijesne izvore te različite izvore informacija za osmišljavanje teme i oblikovanje sinopsisa.
- Formulirati i braniti tezu diplomskog rada.
- Formulirati povratnu informaciju o radovima i izlaganjima ostalih studenata.
Nastava u III. semestru fokusirana je na pripremu studenata za pisanje diplomskog rada. Nastava je interaktivna, a od studenata se očekuje maksimalna participacija (prezentacije radova, formuliranje i obrana teze, postavljanje pitanja itd.). Seminar započinje radom na literaturi kojom se studenti upoznaju s metodologijom i pravilima pisanja znanstvenog rada i primjenom tih pravila prilikom izrade radova manjeg obima poput prikaza knjiga. Od studenata očekuje početno definiranje teme diplomskog rada i početno skeniranje literature i izvora. U dogovoru s nastavnikom-voditeljem diplomske radionice studenti odabiru mentora. Tijekom semestra, tema i naslov diplomskog rada, istraživačko pitanje te metode i tehnike istraživanja se rafiniraju i formuliraju u obliku sinopsisa. Sinopsis se prezentira pred nastavnikom i drugim studentima.
Ocjena je opisna. Vrednuju se studentski radovi i studentska participacija u nastavi, u grupnim diskusijama. te aktivno sudjelovanje na nastavi, osobito u pripremi terenske nastave. Studentski radovi dio su ogledne mape koju trebaju predočiti na kraju semestra, prilikom upisa ocjene.