Cilj predmeta je dati zaokružen pregled arhitekture redovničkih zajednica na tlu Hrvatske od početka 11. do kraja 15. stoljeća (benediktinci, cisterciti, templari, franjevci, dominikanci, pavlini). U širem povijesnom razdoblju srednjega vijeka prikazati graditeljsku djelatnost najznačajnijih redovničkih zajednica, s obzirom na različitu društvenu i liturgijsko-pastoralnu ulogu, te specifična obilježja njihove arhitekture s obzirom smještaj, tipološke i stilske osobine. Posebna pažnja je pri tome posvećena problemima vezanim uz promociju novog stilskog izraza koje su s jedne strane imali benediktinci u razdoblju romanike, a propovjednički redovi i pavlini u razdoblju gotike. Arhitektura crkvenih redova razmatra se kronološki i regionalno, s posebnim osvrtom na povijesno-političke prilike. Naglasak je stavljen na ključne spomenike pojedinog razdoblja (Sv. Petar u Drazi, Rab; Sv. Marija i Sv. Krševan u Zadru, Rudine, Topusko, Čazma, Glogovnica, Šarengrad itd.). Studentski seminarski radovi održavaju se okvirno od 10-15 tjedna nastave (ovinso o broju studenata), a obuhvatiti će pojedine grupe spomenika odnosno monografski prikaz važnijeg spomenika.
- Uvod – 1.- pustinjaštvo i predbenediktinsko monaštvo na Istoku i zapadu (3-9. st). 2. - rano benediktinsko razdoblje (9-11. st). samostana u Europi (Monte Cassino, Sankt Gallen) i najraniji samostanski sklopovi na tlu Hrvatske (Majsan, Sv. Marija Velika kod Bala)
- Počeci redovništva- monaštvo na Istoku i na Zapadu (rano kršćanstvo i rani srednji vijek); 4.- prostorna organizacija prvih benediktinskih samostana u Europi i Hrvatskoj
- Crkvena reforma 11. st, i uloga benediktinskih samostana u sazrijevanju ranoromaničke arhitekture na istočnoj obali Jadrana; gornjojadranska "renesansa" i njezini odrazi (nova arh. tipologija i sinteza "staroga i novoga" - Zadar i zadarska nadbiskupija)
- Velike crkve benediktinskog reda u Dalmaciji 12. i 13. st. (Krk, Rab, Zadar, Split, Mljet, itd.)
- Benediktinci i cisterciti u srednjovjekovnoj Hrvatskoj, Slavoniji i Srijemu (1100 - 1300 ) te njihov utjecaj na propovjedničku arhitekturu: sv. Mihovil u Rudinama, Bijela, Sv. Marija u Topukome, Kutjevo, Požega, Šarengrad, itd.)
- Propovjednička arhitektura općenito (tipološke, prostorne i stilske karakteristike jednobrodnih prop. crkava, njihovo izvorište i lokalni odrazi;
- Franjevačka arhitektura u jadranskoj i kontinentalnoj Hrvatskoj (13. i 15. st.) – sličnosti i razlike; vanjski modeli i lokalna tradicija; opservantski pokret i njegova arhitektura
- Dominikanska arhitektura u Hrvatskoj (13.- 15. st.) – ključni spomenici i otvoreni problemi;
- Odrazi i utjecaji propovjedničke arhitekture u Zadru i okolici te Istri.
- Arhitektura templara i ivanovaca (Gora, Glogovnica, Našice, Prozorje - Sv. Martin) - francuski modeli, tradicionalna rješenja i kasnije promjene. Dvojbeni spomenici i lokaliteti.
- Arhitektura pustinjačkih redova u Hrvatskoj (pavlini i augustinci)
- Redovnička arhitektura 15. st. u Dalmaciji i kontinentalnoj Hrvatskoj; zaključna razmatranja
- Prezentacija seminarskih radova i/ili terenska nastava
- Prezentacija seminarskih radova i/ili terenska nastava
- Prezentacija seminarskih radova i/ili terenska nastava