Cilj kolegija je upoznavanje studenata s razvojem srpskog književnog jezika od početka pismenosti do danas, osposobljavanje za analizu izvornih tekstova i kritičko čitanje literature. U kolegiju će se obrađivati društveno-historijski i sociolingvistički kontekst razvoja jezika, njegove fonetske, gramatičke i leksičke karakteristike, najznačajniji predstavnici pojedinih perioda i njihova djela. U okviru seminara predviđeno je čitanje i analiziranje izvornih tekstova, a studenti će imati obavezu napisati kraći seminarski rad.
- Uvodno predavanje – upoznavanje s kolegijem, ispitnom literaturom i obavezama. Predmet proučavanja historije srpskog jezika. Izvori za proučavanje historije jezika.
- Historijska/dijakronijska lingvistika: predmet bavljenja; teorijski, metodološki i pojmovni aparat
- Temeljni (socio)lingvistički pojmovi: književni jezik, standardizacija jezika
- Periodizacija razvoja srpskog književnog jezika
- Opismenjavanje Slavena. Prva slavenska pisma – pitanje prvenstva. Praslavenski, staroslavenski jezik i njegova srpska redakcija. Pismenost u srednjem vijeku.
- Pismenost nakon Velike seobe. Ruski utjecaji. Ruskoslavenski jezik i njegove karakteristike. Čitanje i analiza tekstova.
- Druga polovica 19. stoljeća. Jezični pluralizam. Dositej Obradović i dositejevski jezik.
- Azbučna reforma Save Mrkalja
- Čitanje i analiza ruskoslavenskih i slavenosrpskih tekstova Vuk Karadžić. Prekid sa staroslavenskom tradicijom. Afirmacija narodnog jezika. Karadžićevi filološki doprinosi.
- Vuk Karadžić. Prekid sa staroslavenskom tradicijom. Afirmacija narodnog jezika. Karadžićevi filološki doprinosi.
- 19. stoljeće: čitanje i analiza tekstova
- Sudbina Vukove reforme. Beogradski stil. Analiza tekstova.
- Srpsko-hrvatski jezični odnosi u 19. i 20. stoljeću
- Izlaganja studentskih seminaskih radova
- Ponavljanje gradiva obrađenog na kolegiju