Osnovni cilj kolegija je pružiti sustavan, iscrpan i kritički pregled relevantnih teorijskih pravaca i orijentacija u antropologiji recentnih desetljeća; također ukazati na ključne prijepore, aktualne rasprave i njihove implikacije na razumijevanje relacija između pojedinih kultura te čovjeka i kulture u općenitom smislu.
- Uvod u interdisciplinarno polje filozofsko-antropoloških teorija nakon 1945. godine: funkcionalizam, egzistencijalizam, post/strukturalizam, interpretativna antropologija, kulturalna antropologija, hermeneutika i teorija tekstualnosti, psihoanalitička antropologija.
- Semiologija: teorija znaka i kulturni kodovi. Mogućnost univerzalne gramatike kulturalnih sustava. Tekstualnost kulture. Što su strukture, a što funkcije?
- Koncept strukturalne antropologije Claudea Lévi-Straussa. Postoji li „divlja“ misao?
- Strukturalni pristup mitu: Lévi-Straussove Mitologike. Strukturalizam vs. fenomenologija.
- Opasno mjesto u sustavu. Mary Douglas o čistom i opasnom: antropološka analiza pojmova nečistoće i tabua (rušenje i obnavljanje sustava). Struktura i značenje.
- Geertzova interpretativna antropologija. Ritualizam: tijelo u pokretu i tumačenje simbola.
- Hermeneutika i kulturalna antropologija: problem pretumačenja drugih kultura.
- Demitologizacija antropologizma i metafizičkoga diskursa. Episteme (Foucault).
- Generativna antropologija. Girard: od mimetičke žudnje do čudovišna dvojnika. Maska i alter ego. Antropologija transgresije Georgesa Bataillea. Nasilje i identitet.
- Problem subjekta i fenomenologije samosvijesti iz aspekta post/strukturalizma.
- ntropologija i psihoanaliza: egologija, neuroze, fantazme (Freud, Lacan). Nesvjesno, strano i nadrealno. Jungova teorija arhetipova. Pokret antipsihijatrije.
- Poststrukturalizam i neoavangardno-utopijske koncepcije (Deleuze).
- Dekonstrukcija i humanističke znanosti: igra, razlika, diseminacija (Derrida).
- Teorija postmoderne i preispitivanje problema „kraja“ antropologije.
- Strukture versus interpretacija. Zaključni osvrt.