Cilj kolegija je usvajanje znanja o kulturama drevnih naselja, urbanih zajednica i njihovog okoliša kroz sva povijesna razdoblja.
Osim proučavanja osnovnih kriterija (geografskih i geoloških) za naseljavanje i stvaranje naselja u krajoliku, studenti će steći znanja prepoznavanja naseobinskih struktura prema arheološkoj stratigrafiji kao dio kontinuiranih transformacija u vremenu i prostoru. Arheologija krajolika bavi se i složenijim temama od načina na koji su ljudi svjesno ili nesvjesno oblikovali svoj životni prostor. Radi se o mjenjanju krajolika u različite svrhe; ekonomske, socijalne, političke i religiozne. Arheologija pruža neprocjenjiv alat za ispitivanje takvih procesa tj. razne morfološke podatke o prošlosti krajolika koji nam nisu dostupni iz drugih izvora.
Kako se radi o ljudskoj modifikaciji i transformaciji prirodnog krajolika, te iskorištavanju prirodnih resursa kroz izgradnju puteva, cesta, spomenika, zidova, poljoprivrednih polja i njihovih granica, kultnih mjesta i na kraju samih naselja, ovakvo proučavanje može pružiti i znanja o korištenju mjernih sustava, izgledu i korištenju zemljišta, društvenoj organizaciji, kozmologiji, kalendarima, astronomiji, ritualnim praksama i dr.
- Uvod: Arheologija krajolika i arheologija naselja (osnovni pojmovi
- Povijesna podloga – povijesni izvori
- Uloga okoliša u stvaranju naselja (geomorfološki pristup) i opskrba vodom
- Prirodni i kulturni krajolici
- Kulturalna i socijalna grupiranja i naseobinske strukture
- Arheološka prospekcija, osnovni parametri (veličina, granice i struktura naselja) i dinamika krajolika
- Tipologija naselja
- Transformacije naselja kroz povijesna razdoblja
- Obrambeni sustavi
- Ceste i komunikacijske mreže
- Vodene prometnice i prijelazi rijeka
- Agrarne zajednice – ruralna naselja (organizacija naselja, polja, kanali, šume, močvare)
- Transhumantno stočarstvo, sezonska naselja i komunikacije do njih
- Razvoj i transformacija gradova
- Položaj kultnih mjesta