Fenomenologijska teorija čitanja u žarište svoga interesa postavila je odnos djela, teksta, autorske i čitateljske svijesti. Rasprava je pokazala da je čitateljski proces sastavni dio oblikovanja (umjetničkog/ književnog ) djela, čime je čitatelju konačno pripisana aktivna (stvaralačka) uloga u procesu književne komunikacije. Kolegij će se usmjeriti na rasvjetljavanje osnovnih fenomenologijskih kategorija i njihovu transformaciju u perspektivi motrenja književnosti pri čemu će se u obzir uzeti različiti aspekti problematizacije subjekta, svijesti, recepcije, percepcije, tjelesnosti u odnosu prema književnom tekstu.
- Dogovor o radu i podjela seminarskih zadataka
- Što je fenomenologija? Razgovor o pročitanom: E. Husserl, prva dva predavanja iz knjige Ideja fenomenologije: pet predavanja.
- Fenomenologija i hermeneutika: Heidegger. Razgovor o pročitanom: M. Heidegger, poglavlje „Istina i umjetnost“ iz knjige Izvor umjetničkog djela; M. Heidegger, poglavlje „Jezik u pjesmi“ iz knjige Na putu k jeziku; M. Heidegger, poglavlja „Helderlin i suština poezije“ i „»…pesnički stanuje čovek…«“ iz knjige Mišljenje i pevanje.
- Hermeneutika: Gadamer. Razgovor o pročitanom: H. G. Gadamer, poglavlje „Osnovne crte teorije hermeneutičkog iskustva“ iz knjige Istina i metoda; H. G. Gadamer, poglavlje „Tekst i interpretacija“ iz knjige Čitanka.
- Fenomenologija i marksizam: Sartre. Razgovor o pročitanom: J.P. Sartre, poglavlja „Šta znači pisati?“ i „Zašto se piše“ iz knjige Šta je književnost.
- Percepcija, tijelo: Merleau-Ponty. Razgovor o pročitanom: M. Merleau-Ponty, poglavlja „Predgovor“ i „Osjet“ iz knjige Fenomenologija percepcije; M. Merleau-Ponty, „Telo kao izraz i reč“ iz zbornika Fenomenologija.
- Fenomenologija i estetika: Ingarden. Razgovor o pročitanom: R. Ingarden, poglavlje „Napomene o problemu estetskog suda vrednosti“ iz knjige Doživljaj, umetničko delo i vrednost; R. Ingarden, poglavlje „Osnovna struktura književnog djela“ iz knjige Nova evropska kritika III.
- Proces čitanja: Poulet. Razgovor o pročitanom: G. Poulet, „Phenomenology of Reading“
- Čitatelj, tekst, čitanje: Iser. Razgovor o pročitanom: W. Iser, „Proces čitanja“ iz zbornika Nova čitanja; W. Iser, „Lutajuće motrište i čitateljska svijest“ iz zbornika Suvremena teorija pripovijedanja; W. Iser, „Uloga čitatelja u Fieldingovu Tomu Jonesu“ iz zbornika Uvod u naratologiju.
- Estetika recepcije: Jauss. Razgovor o pročitanom: H-R. Jauss, „Parcijalnost metoda estetike recepcije“ iz knjige Estetika recepcije.
- Reader-response criticism: Fish. Razgovor o pročitanom: S. Fish, „Interpretativne strategije i interpretativne zajednice“ iz zbornika Nova čitanja i M .L Pratt „Interpretive Strategies/ Strategic Interpretations: On Anglo-American Reader Response Criticism“
- Hermeneutika teksta: Ricoeur. Razgovor o pročitanom: P. Ricoeur, „The Model of the Text: Meaningful Action Considered as a Text“ i „Osobni i narativni identitet“ i „Ja i narativni identitet“.
- Dijakritička hermeneutika: Kearney. Razgovor o pročitanom: R Keraney, „What is Diacritical Hermeneutics“ i „Pripovijedanje je važno“ iz knjige O pričama.
- Reakcije: Barthes. Razgovor o pročitanom: R. Barthes, „Užitak u tekstu“.
- Seminarska izlaganja.