Upoznavanje studenata s pojmovima književnih poetika i književnih politika novije hrvatske književnosti. Stjecanje temeljnih znanja o poetikama i politikama raznorodnih razdoblja novije hrvatske književnosti od romantizma do postmodernizma.
Upoznavanje studenata s pojmovima književnih poetika i književnih politika novije hrvatske književnosti. Stjecanje temeljnih znanja o poetikama i politikama raznorodnih razdoblja novije hrvatske književnosti od romantizma do postmodernizma.
1. Tumačiti i uspoređivati različite tipove književnih tekstova unutar žanrovskog sustava i njihova tematsko-motivska, strukturna i kompozicijska obilježja. 2. Interpretirati različite tipove književnih tekstova iz korpusa novije hrvatske književnosti s obzirom na različite teorijske, poetičke i kritičke pristupe i periodizacijske modele.
3. Raspravljati o suvremenoj znanstvenoj i stručnoj literaturi iz područja vlastite struke i njezinih veza s drugim humanističkim znanostima. 4. Povezati književne sadržaje s ostalim srodnim umjetničkim i kulturnim sadržajima na sinkronijskoj i dijakronijskoj razini.
1. Uvod, osvrt na sadržaj kolegija, upoznavanje s metodama rada i podjela obaveza. 2. Što su književne poetike? Povijesna perspektiva i recentno stanje. Lubomir Doležel. 3. Što su književne politike? Povijesna perspektiva i recentno stanje. Jacques Rancière. 4. Poetika i politika hrvatskog romantizma. Književnost i nacija. Ilirizam. 5. Poetika i politika hrvatskog realizma. Čemu služi mimetizam? Književnost u službi oblikovanja građanskog društva. Šenoa, V. Novak. 6. Poetika i politika hrvatskog modernizma. Čistoća estetske vrijednosti kao simptom tjeskobe građanskog društva. Matoš, Vidrić, Vojnović, Nazor, Šimunović. 7. Poetika i politika hrvatske avangarde. Književnost kao otpor stabilnim sustavima značenja. Kamov, Šimić, Ujević, Krleža. 8. Kolokvij. 9. Književne poetike i politike od 30-ih godina 20. stoljeća do početka 50-ih. Poetika socrealizma i sukob na književnoj ljevici. 10. Poetike i politike poslijeratne lirike. Metafora i ironija i oblikovanje dekadentne subjektivnosti. Krugovaši, razlogaši. Mihalić, Slamnig, Dragojević, Petrasov Marović. 11. Poetike i politike poslijeratne drame. Identiteti kao maske i kritika ideologija. Marinković, Brešan. 12. Poetika i politika egzistencijalističke proze. Jezik apsurda, bezneđa i groteske kao strategije bunta. Marinković, S. Novak, Šoljan. 13. Poetika i politika postmodernizma 1. Reprezentacija kao politika. Postmodernizam kao kolaboracijska kritika. Ugrešić. 14. Poetika i politika postmodernizma 2. Granice i transgresije. Postmodernizam i pitanje razgraničenja. Slamnig, kvorumaška generacija. 15. Zaključak, rekapitulacija stečenih znanja i njihova procjena.
1. Lubomir Doležel: Poetike zapada
2. Jacques Rancière: Politika književnosti
3. Jacques Rancière: The Politics of Aesthetics: The Distribution of the Sensible
4. Linda Hutcheon: The Politics of Postmodernism
5. Olitika i etika pripovijedanja. Ur. Vladimir Biti
6. Jacques Lacan: Between Psychoanalysis and Politics. Ur. Samo Tomšič, Andreja Zevnik.
7. The Politics of Deconstruction. Ur. Martin Mcquillan
Pohađanje predavanja, aktivno sudjelovanje na seminarima, izrada seminarskog rada.