Omogućiti studentima da se upoznaju s osnovama ukrajinskog jezika i kulture te da uspostave osnovnu komunikaciju na ukrajinskom jeziku.
Omogućiti studentima da se upoznaju s osnovama ukrajinskog jezika i kulture te da uspostave osnovnu komunikaciju na ukrajinskom jeziku.
1. Identificirati temeljne karakteristike razvoja ukrajinske kulture i civilizacije (povijesna razdoblja, zemljopisne i geopolitičke pojmove) te ih povezati s općepoznatim činjenicama o hrvatskoj i europskoj kulturi. 2. Samostalno prevesti s ukrajinskog na hrvatski i s hrvatskog na ukrajinski jezik tekst za koji nisu potrebna specifična stručna znanja. 3. Protumačiti temeljne lingvističke pojmove na sinkronijskoj i dijakronijskoj razini te ih primijeniti u tumačenju ukrajinskog jezika. 4. Navesti osnovna pravila ortografske i interpunkcijske norme ukrajinskoga jezika te ih upotrijebiti u pismenom izražavanju na ukrajinskom jeziku
1. Upoznavanje s pismom. Učenje azbuke, pisanje, vježbanje izgovora, upoznavanje s akcenatskim sustavom. Auditivne vježbe (slušanje i ponavljanje). Konverzacijska tema Upoznavanje. 2. Rod i broj imenica. Čitanje i sastavljanje situacijskih dijaloga. Zadatak: vježbanje čitanja i pisanja, određivanje roda imenica, tvorba imenica ženskog roda od imenica muškoga roda. 3. Konverzacijska tema Obraćanje. Vježbanje čitanja. Vokativ imenica. Sklanjanje imenica muškoga i ženskoga roda na -a te imenica ženskog roda na suglasnik. 4. Sastavljanje dijaloga. Zadatak: vježbanje čitanja, sklanjanje imenica ženskoga roda te imenica muškoga roda na -a. 5. Konverzacijska tema Moja obitelj. Glagoli. Prezent glagola (prva i druga konjugacija). Vježbe iz tvorbe prezenta. Promjene u osnovama glagola prve i druge konjugacije. 6. Konverzacijska tema Jelo i piće. Glagoli svršenoga i nesvršenoga vida. Tvorba budućeg vremena od glagola svršenoga vida. Vježbanje čitanja i prevođenja na hrvatski jezik. Odgovori na pitanja. Zadatak: tvorba prezenta, prijevod rečenica na ukrajinski, kratki sastav. 7. Konverzacijske teme Čovjek i Vanjski izgled. Ponavljanje gradiva iz gramatike. 8. Konverzacijske teme Hobi i slobodno vrijeme. Ponavljanje gradiva iz gramatike. 9. Konverzacijska tema Zanimanja. Opis slika. Odgovori na pitanja. Zadatak: kratki sastav, priprema dijaloga za rad u parovima, sklanjanje imenica muškoga i srednjega roda. 10. Konverzacijska tema Odjeća i obuća. Boje.Rad na složenijim tekstovima iz navedene teme. 11. Konverzacijska tema Božić i božićni običaji u Ukrajini. Sklanjanje i stupnjevanje pridjeva. Čitanje. Vježbe s pridjevima. Zadatak: sklanjanje pridjeva, pisanje sastava. 12. Konverzacijska tema Moj dom. Ponavljanje sklanjanja imenica. Ponavljanje prezenta glagola. Upotreba prijedloga s padežima. Čitanje i prijevod jednostavnog teksta iz navedene teme. Postavljanje pitanja. Sastavljanje dijaloga. Prepričavanje prema slici. Zadatak: sastavljanje opisa vlastitoga doma. 13. Pismeno prepričavanje kratkog teksta. Konverzacijska tema Godišnja doba. Mjeseci. Dani u tjednu.Perfekt, pluskvamperfekt, kondicional. 14. Konverzacijska tema: Ukrajinski običaji. Pismeno prepričavanje kratkog teksta. 15. Konverzacija na zadane teme usvojenima kroz semestar, individualno i u grupama; vježbe sa zadacima za ispit.
1. Palinska, O., Turkevyč, O. (2011).Ukrajinska mova jak inozemna. KROK 1(А1-А2), Lviv, Artos
2. Čukina, V.F. (1998). Gramatyka ukrajins’koji movy v tablyc’ah ta shemah. – Kyjiv.
3. Žluktenko, Ju.O., Toc’ka, N.I. (1973). Pidručnyk ukrajins’koji movy. – Kyjiv.
4. Čukina, V.F., Počtarenko, G.S., Počtarenko, O.M. (1998). Ukrajins’kji pravopys v tablyc’ah ta shemah. – Kyjiv.
5. Menac, A., Kovalj, A.P. (1979). Ukrajinsko-hrvatski ili srpski i hrvatsko ili srpsko-ukrajinski rječnik. – Zagreb.
6. http://sum.in.ua/