Članstva u akademijama
-
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Znanstveno vijeće za antropologijska istraživanja
(član)
Članstva u profesionalnim udruženjima, stručnim i građanskim udrugama i javnim
tijelima
-
European Association of Social Anthropologists (EASA) (Član)
-
Société Internationale d’Ethnologie et de Folklore (SIEF) (Član)
-
Udruga Dijete Razvod – udruga za zaštitu interesa djece za vrijeme i nakon razvoda
Članstva u organizacijskim odborima skupova
-
2021.
Coming of Age on Earth: Legacies and Next Generation Anthropology, IUAES - International Union of Anthropological and Ethnological Sciences (-, -)
Opis znanstvene djelatnosti
Područja užeg interesa: medicinska antropologija, vizualna antropologija
Prvi znanstveno istraživački projekt na kojem je kandidatkinja sudjelovala kao znanstvena novakinja u razdoblju od ožujka 2003. do ožujka 2007. godine bio je projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa pod nazivom Organizirano kućno rukotvorstvo u Hrvatskoj (voditelj projekta dr.sc. Tihana Petrović Leš). Teme kojima se bavila tijekom rada na projektu uključivale su revitalizaciju kućnog rukotvorstva, nove tradicije rukotvorstva, te ulogu nevladinih organizacija u revitalizaciji rukotvorstva i projektima održivog razvoja.
Od ožujka 2007. godine uključena je u znanstveno-istraživački projekt MZOŠ-a pod naslovom Etnološka baza podataka kao izvor znanja o nacionalnim i etničkim identitetima (voditelj projekta dr.sc. Branko Đaković). Tijekom rada na tom projektu usmjerila je svoju pažnju na nove metodologije istraživanja u etnologiji, posebice vizualnu antropologiju, te na moguću primjenu digitaliziranih etnoloških baza podataka, uključujući i vizualni materijal. Rezultat rada na tom projektu jest i uvođenje kolegija pod nazivom Uvod u vizualnu antropologiju koji je od listopada 2006. kontinuirano uključen u kurikulum Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju.
Uz rad na dva navedena znanstveno-istraživačka projekta MZOS-a, u razdoblju od rujna do studenog 2003. i lipnja do listopada 2006. godine sudjelovala je na međunarodnom znanstveno-istraživačkom projektu Sveučilišta u Yorku, Kanada, na temu hrvatske dijaspore te, šire, na temu medicinskih granica i veze između medicine i politike, što je bio svojevrstan uvod u njeno doktorsko istraživanje.
Nove metodologije u medicinskoj antropologiji i njihova primjena u kliničkoj praksi bile su i predmetom njenog postdoktorskoga istraživanja u Ujedinjenom Kraljevstvu, a u suradnji sa civilnim društvom i nevladinim organizacijama trenutno radi istraživanje na temu narativizacije traume i konfliktnih razvoda, o čemu priprema i knjigu pod naslovom Sindrom razvoda. Kvalitativno istraživanje visoko-konfliktnih razvoda.
Recenzirala je tri znanstvene knjige, od kojih dvije međunarodne, te mnoge znanstvene članke za domaće i međunarodne znanstvene časopise.
U akademskoj godini 2012/2013 bila je i članica uredništva časopisa Etnološka tribina (a1). Upisana je u Upisnik znanstvenika pod brojem 257123.
Do sada je dr.sc. Tanja Bukovčan sudjelovala na petnaest (15) međunarodnih konferencija koje su održane u inozemstvu, te na još pet (5) konferencija s međunarodnim sudjelovanjem održanih u Hrvatskoj (ukupno 20 konferencija). Od posljednjeg izbora u znanstveno-nastavno zvanje sudjelovala je na 7 međunarodnih konferencija (Rim, Bukurešt, Lisabon, Paris, Tarragona, Zadar, Zagreb). Na devetnaest konferencija održala je referat kao jedini autor, dok je na jednoj domaćoj konferenciji s međunarodnim sudjelovanjem održala referat u koautorstvu.
Odlazak na većinu konferencija bio je financiran iz Fondacije Wenner-Gren ili MZOS-a.