Ivana Buljan diplomirala je filozofiju i kroatologiju na Hrvatskim studijima 2001. godine. Kao stipendistica Narodne Republike Kine, od 2003. do 2005. godine pohađala je poslijediplomski studij kineske filozofije i jezika u Wuhanu i na Sveučilištu u Pekingu. Godine 2006. započinje predavati na Katedri za sinologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Za doktorsko istraživanje dobiva stipendiju Flamanske zaklade, te u svrhu izrade doktorske disertacije boravi godinu dana na Sveučilištu u Ghentu. Godine 2013. stječe dvojni doktorat, iz orijentalnih jezika i kultura na Sveučilištu u Ghentu i iz kineske filozofije na Sveučilištu u Zagrebu. Doktorat Ivane Buljan prvi je i zasad jedini doktorat iz kineske filozofije, odnosno sinologije, koji je obranjen u Hrvatskoj. Tijekom doktorskog istraživanja stručno se usavršavala na radionicama u Oxfordu, Leidenu, Cambridgeu, Zürichu i Pragu.
Napisala je knjigu On Maintaining Power: The Theory of Rulership in Chapters 18-22 of the Luxuriant Dew of the Spring and Autumn Annals (2021.) te objavila brojne radove u domaćim i stranim časopisima. Autorica je enciklopedijske natuknice "Dong Zhongshu" u Database of Religious History u izdanju Sveučilišta British Columbia, kao i trideset i osam natuknica o kineskoj filozofiji u Filozofskom leksikonu Leksikografskog zavoda Miroslava Krleže. Povodom pokretanja Redovnog studija sinologije uredila je tematski broj u Književnoj smotri pod nazivom "O transformaciji stvari", a u časopisu Synthesis Philosophica suuredila je tematski broj posvećen kineskoj filozofiji. Također, bila je članica uredništva časopisa Asian Studies.
Uz znanstveni i nastavni rad, Ivana Buljan bavi se promicanjem kineske filozofije. Suosnivačica je Europskog udruženja za kinesku filozofiju (European Association for Chinese Philosophy). Od 2021. do 2023. godine bila je članica Upravnog odbora Hrvatskog filozofskog društva. Od 2024. godine članica je Upravnog odbora Konfucijanskog međunarodnog udruženja (Confucian International Association) sa sjedištem u Pekingu. Suorganizirala je konferencije East – West: Comparative Philosophy and World Situation (Cres, 2021.) te Azija u kontekstu: Azija i jezici. Održala je gostujuća predavanja na brojnim sveučilištima (Bohum, Šangaj, Priština, Zenica, Varšava, Skopje, Temišvar, Peking).