Akademski stupanj
doktor znanosti
Zvanje
Izvanredni profesor
Organizacijska jedinica
Primijenjena kognitivna znanost
Konzultacije
Soba
Telefon
E-mail
dario.bojanjac@fer.hr

Dario Bojanjac, izvanredni je profesor na Zavodu za komunikacijske i svemirske tehnologije Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Rođen je 12. siječnja 1986. godine u Zagrebu gdje je završio osnovnu i srednju školu te diplomirao i doktorirao iz područja elektrotehnike na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva. Od 2009. do 2015. godine zaposlen je kao znanstveni novak – asistent, od 2015. do 2019. kao viši asistent, od 2019. godine kao docent, a od 2022. godine kao izvanredni profesor na FER-u. Paralelno s poslijediplomskim studijem elektrotehnike završio je i preddiplomski studij Matematike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Za vrijeme rada na doktorskoj disertaciji boravio je sedam mjeseci na Sveučilištu u Michiganu u SAD-u te u dva navrata na Sveučilištu u Sieni u Italiji. Dobitnik je prestižne stipendije Swiss Government Excellence Scholarships for Foreign Scholars and Artists za akademsku godinu 2016./2017. koju je proveo na École Polytechnique Fédérale de Lausanne u Švicarskoj. Kao istraživač radio je na šest domaćih, dva međunarodna i dva bilateralna projekta, a voditelj je jednog bilateralnog projekta. Jedan je od pokretača ideje izrade studentskog satelita FERSAT koja je rezultirala pokretanjem svemirskih istraživanja na FER-u. Član je Galileo i EGNOS EU svemirskog odbora i Referentne skupine za Svemirski program Unije.
Znanstveni interes mu je u području matematičkoga modeliranja, numeričkih metoda i simulacija za inženjerske primjene, posebno u području modeliranja i simuliranja elektromagnetskih fenomena. Radi na problemima homogenizacije Maxwellovih jednadžbi u heterogenim domenama i to na razvoju reduciranih asimptotskih modela koji će omogućiti efikasnije simuliranje elektromagnetskih fenomena i time pospješiti analizu i dizajn heterogenih materijala i metamaterijala. Bavi se i znanošću o podacima, preciznije matematičkim modeliranjem temeljenom na podacima. To uključuje metode dubokog učenja koje na temelju izmjerenih podataka korigiraju postojeće matematičke modele.
Iznimno je popularan predavač na FER-u i na društvenim mrežama gdje njegova predavanja dosežu preko 200 000 pogleda u zadnje dvije godine. Za izvrsnost u nastavi i radu sa studentima dobio je nagradu Roberto Giannini koja se dodjeljuje najboljim profesorima mlađima od 35 godina. Do sada je mentorirao tridesetak studenata na završnom ili diplomskom radu i 7 dobitnika Rektorove nagrade. Aktivni je promotor Fakulteta elektrotehnike i računarstva te posebno Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije. Jedan je od pokretača društvenih mreža FER-a i njihov dugogodišnji uređivač. Koautor je promotivnog filma o Fakultetu elektrotehnike i računarstva koji je nagrađen na Smotri sveučilišta 2008. Godine. Pokretač je i dugogodišnji organizator dodjele Nagrade Zlatko Smrkić za najbolji diplomski rad. Pokretač je i organizator Zagreb Cubesat Workshopa, ICECOM Satellite Workshopa i Copernicus hackathona.
Intenzivno surađuje i s drugim fakultetima Sveučilišta u Zagrebu kao što su Akademija likovnih umjetnosti kao znanstveni savjetnik na izložbama i grafičkim mapama, ali i kao predavač na ljetnim školama ALU-a. Jedan je od pokretača združenog diplomskog studija Primijenjena kognitivna znanost s Filozofskim fakultetom te je jedan od suradnika u projektu Venture Buildera Nuqleus. Zajedno s Filipom Turčinovićem i Petrom Škaberna Blažević pokretač je i voditelj prvog fakultetskog podcasta u Hrvatskoj, podkista čiji je cilj popularizacija znanosti i znanstvenih istraživanja.

Razdoblje Naziv Uloga