Planinski predijeli važno su historijsko-geografsko obilježje jugoistočnog europskog prostora. Upravo je planina postala ključ zemljopisne definicije Balkana. Pastoralno-ruralna društva predstavljaju stoga važan segment za razumijevanje temeljnih pojava, procesa i struktura u povijesti cijele regije ali i svakog naroda zasebno. Polazeći od braudelovskog koncepta „povijesti dugog trajanja“, kolegij ima za cilj uvođenje studenata u osnovnu problematiku društvene i kulturne povijesti pastoralno-ruralnih zajednica na prostorima Jugoistočne Europe, odnosno usvajanje znanja o njihovim zajedničkim i različitim povijesnim iskustvima, nastalim u stanovitim povijesnim i civilizacijskim kontekstima u razdoblju ranog novog vijeka (cca 1450.-1800.).
- Uvodno predavanje
- Planine i „balkanski svjetovi“: ekohistorijski osvrt.
- Planinske („starobalkanske“) socijalne strukture: slobodno seljaštvo i drugo kmetstvo
- Pastoralna ekonomija: transhumanca u Jugoistočnoj Europi.
- Imperijalni sustavi i planinske strukture: običajno pravo i samouprave u Jugoistočnoj Europi u ranom novom vijeku.
- Između državnog legaliteta i tradicijskog legitimiteta: pastiri kao ratnici u službi imperija i odmetnici od države (martolozi, haramije, uskoci, hajduci, klefte, kačaci, leventi).
- Interkulturni odnosi i vjerske prakse: etnokulturni procesi i konfesionalni identiteti u pastoralno-ruralnim društvima Jugoistočne Europe
- Planina i gorštak u očima drugih: zapadnoeuropske predodžbe o dalmatinskim Morlacima (morlakizam) i Crnogorcima u 18. stoljeću.
- Vlaške („morlačke“) zajednice na imperijalnoj Tromeđi u Hrvatskoj i Bosni: „suživot u sukobima“ u osmanskim, habsburškim i mletačkim vojnim krajinama.
- Dinarska planinska područja kao državni nukleusi: postanak i razvoj brdskih, crnogorskih i istočno-hercegovačkih plemena.
- Malesija, Dukadžinija i Mirdite kao „planinske republike“: razvoj sjeverno-albanskih plemenskih oblasti.
- Grčko-vlaške planinske autonomije: agrafije i armatolici u zapadnoj Makedoniji, Epiru, Akarnaniji, Etoliji, Tesaliji i Peloponezu.
- Gorštačke muslimanske zajednice Rumelije: Pomaci, Torbeši, Goranci.
- Pastoralne zajednice slobodnih seljaka u Karpatima (vlaški mošneni, moldavski razeši, istočnokarpatski Huculi, Bojki, Lemki).
- Juruci, anatolski nomadi na Balkanu: naseljavanje i razvoj