Akademski stupanj
doktor znanosti
Zvanje
Izvanredni profesor
Organizacijska jedinica
Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju
Konzultacije
ponedjeljkom od 14:00 do 15:30 h. Mogući su i drugi termini, uživo ili online prema dogovoru na e-mail
Soba
C-007
Telefon
385 (1) 4092-133
E-mail
tbukovcan@ffzg.unizg.hr

Dr. sc. Tanja Bukovčan rođena je 1975. godine u Zagrebu gdje je pohađala osnovnu i srednju školu – MIOC. U razdoblju od 1991. do 1993. stekla je međunarodnu diplomu International Baccalaureate. Godine 2001. diplomirala je engleski jezik i književnost te etnologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od druge godine studija kontinuirano je bila dobitnica punih stipendija Ministarstva znanosti (1 godinu) i Grada Zagreba (3 godine).
Kao znanstvena novakinja, od 2003. godine je bila suradnica na projektu pod vodstvom dr. sc. Tihane Petrović Leš s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a od 2007. godine na projektu pod vodstvom dr. sc. Branka Đakovića s istog odsjeka. Bila je suradnica na međunarodnom istraživačkom projektu Sveučilišta u Yorku, Kanada. Doktorski rad pod naslovom Etnologijsko istraživanje medicinskih sustava: medicinski pluralizam u Hrvatskoj, obranila je u prosincu 2008. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Nove metodologije u medicinskoj antropologiji bile su tema njenog postdoktorskog istraživanja na Institute for Advanced Studies in Humanities Sveučilišta u Edinburghu, UK, pri kojem je boravila 2010. godine kao dobitnica pune stipendije istoga sveučilišta.
Trenutno je zaposlena kao izvanredna profesorica pri Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Predaje kolegije iz područja vizualne i medicinske antropologije, što su i glavna područja njenog znanstvenog interesa. Kolegije iz kulturne antropologije i pojedine teme iz medicinske antropologije, predavala je i na Tekstilno-tehnološkom i Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom zimskog semestra akad. godine 2020./2021., predavala je pri Sveučilištu u Ljubljani (kolegij Medicinska antropologija), za što je stekla naslovno zvanje docentice i na ljubljanskom sveučilištu.
Akademske godine 2012./2013. izabrana je za pročelnicu Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju, a 2013./2014. bila je Prodekanica za nastavu i studente Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom 2016. bila je članica Senata Sveučilišta u Zagrebu i Vijeća društveno-humanističkog područja. Od akademske godine 2016./2017. do srpnja 2019. godine ponovo je obnašala dužnost prodekanice za nastavu i studente Filozofskog fakulteta. Od 2017. godine redovita je članica Znanstvenog vijeća za antropologijska istraživanja HAZU. Tijekom 2020. i 2021. godine bila je članica radne skupine Ministarstva znanosti RH za izradu Smjernica za priznavanje prethodnog učenja u sustavu visokog obrazovanja.
Sudjelovala je na više od 20 međunarodnih znanstvenih konferencija. Bila je organizatorica konferencija s međunarodnim sudjelovanjem, te članica znanstvenih odbora međunarodnih kongresa, od kojih je najveći bio godišnji kongres IUAES-a, Međunarodne unije antropoloških i etnoloških znanosti (2021. godine). Kao predsjednica/članica žirija ili voditeljica okruglih stolova, sudjelovala je na brojnim festivalima etnografskog filma u zemlji i inozemstvu (Rovinj, Beograd, Đakovo).
Za izdavačku kuću 'Algoritam' prevela je jednu od najznačajnijih teorijskih antropoloških knjiga 20. stoljeća, Čisto i opasno, autorice Mary Douglas.
Budući da je većina njenog znanstvenog interesa usmjerena na primijenjena područja antropologije, posebnu pažnju posvećuje i popularizaciji znanosti, pa često sudjeluje u brojnim dnevnim i informativnim emisijama koje obrađuju teme njezinog znanstvenog interesa.
Članica je Europske asocijacije socijalnih antropologa (EASA), Međunarodnog društva etnologa i folklorista (SIEF) i Hrvatskog etnološkog društva (HED).



Razdoblje Naziv Uloga
2024 - 2025 Uspješno seksualno starenje – konstrukcija i validacija višedimenzionalne mjere seksualnog zdravlja u trećoj dobi Suradnik
2022 - 2024 Hrvatsko-talijansko-slovenski prijevod djela Ars de statica medicina Santorija Santorija (1561–1636) Suradnik
2022 - 2025 Izolirani ljudi i zajednice u Sloveniji i Hrvatskoj (ISOLATION) Suradnik
2021 - 2024 eSL4EU: e-društveno korisno učenje za digitalnije i inkluzivnije sustave visokog obrazovanja u EU Suradnik
2020 - 2023 Učenje kroz rad i sustav upravljanja studentskim iskustvom na Filozofskom fakultetu u Zagrebu Suradnik

Ključni istraživački interes
  • medicinska antropologija
  • medicinska tržišta i naracije u medicini
  • interkulturalna medijacija u zdravstvu
  • vizualna etnografija
  • vizualna antropologija
Članstva u akademijama
  • Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Znanstveno vijeće za antropologijska istraživanja (član)
Članstva u profesionalnim udruženjima, stručnim i građanskim udrugama i javnim tijelima
  • European Association of Social Anthropologists (EASA) (Član)
  • Société Internationale d’Ethnologie et de Folklore (SIEF) (Član)
  • Udruga Dijete Razvod – udruga za zaštitu interesa djece za vrijeme i nakon razvoda
Članstva u organizacijskim odborima skupova
  • 2021. Coming of Age on Earth: Legacies and Next Generation Anthropology, IUAES - International Union of Anthropological and Ethnological Sciences (-, -)

Opis znanstvene djelatnosti
Područja užeg interesa: medicinska antropologija, vizualna antropologija

Prvi znanstveno istraživački projekt na kojem je kandidatkinja sudjelovala kao znanstvena novakinja u razdoblju od ožujka 2003. do ožujka 2007. godine bio je projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa pod nazivom Organizirano kućno rukotvorstvo u Hrvatskoj (voditelj projekta dr.sc. Tihana Petrović Leš). Teme kojima se bavila tijekom rada na projektu uključivale su revitalizaciju kućnog rukotvorstva, nove tradicije rukotvorstva, te ulogu nevladinih organizacija u revitalizaciji rukotvorstva i projektima održivog razvoja.
Od ožujka 2007. godine uključena je u znanstveno-istraživački projekt MZOŠ-a pod naslovom Etnološka baza podataka kao izvor znanja o nacionalnim i etničkim identitetima (voditelj projekta dr.sc. Branko Đaković). Tijekom rada na tom projektu usmjerila je svoju pažnju na nove metodologije istraživanja u etnologiji, posebice vizualnu antropologiju, te na moguću primjenu digitaliziranih etnoloških baza podataka, uključujući i vizualni materijal. Rezultat rada na tom projektu jest i uvođenje kolegija pod nazivom Uvod u vizualnu antropologiju koji je od listopada 2006. kontinuirano uključen u kurikulum Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju.
Uz rad na dva navedena znanstveno-istraživačka projekta MZOS-a, u razdoblju od rujna do studenog 2003. i lipnja do listopada 2006. godine sudjelovala je na međunarodnom znanstveno-istraživačkom projektu Sveučilišta u Yorku, Kanada, na temu hrvatske dijaspore te, šire, na temu medicinskih granica i veze između medicine i politike, što je bio svojevrstan uvod u njeno doktorsko istraživanje.
Nove metodologije u medicinskoj antropologiji i njihova primjena u kliničkoj praksi bile su i predmetom njenog postdoktorskoga istraživanja u Ujedinjenom Kraljevstvu, a u suradnji sa civilnim društvom i nevladinim organizacijama trenutno radila je i istraživanje na temu narativizacije traume konfliktnih razvoda.
Recenzirala je tri znanstvene knjige, od kojih dvije međunarodne, te mnoge znanstvene članke za domaće i međunarodne znanstvene časopise.
U akademskoj godini 2012/2013 bila je i članica uredništva časopisa Etnološka tribina (a1). Upisana je u Upisnik znanstvenika pod brojem 257123.
Do sada je dr.sc. Tanja Bukovčan sudjelovala na petnaest (15) međunarodnih konferencija koje su održane u inozemstvu, te na još pet (5) konferencija s međunarodnim sudjelovanjem održanih u Hrvatskoj (ukupno 20 konferencija). Od posljednjeg izbora u znanstveno-nastavno zvanje sudjelovala je na 7 međunarodnih konferencija (Rim, Bukurešt, Lisabon, Paris, Tarragona, Zadar, Zagreb). Na devetnaest konferencija održala je referat kao jedini autor, dok je na jednoj domaćoj konferenciji s međunarodnim sudjelovanjem održala referat u koautorstvu.
Odlazak na većinu konferencija bio je financiran iz Fondacije Wenner-Gren ili MZOS-a.

Radovi u posljednje 3 godine:
1.) Bukovčan, Tanja i Gotthardi-Pavlovsky, Aleksej. 2023, u tisku. Misliti kamerom. Teorije i prakse vizualne etnografije, FF press: Filozofski fakultet u Zagrebu.
2.) Bukovčan, Tanja. 2021. "When earthquake hits pandemic: how to stay at a collapsing home." International Journal of Humanities Social Sciences and Education, 8 (2021), 10; 1-5 doi:10.20431/2349-0381.0810001 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
3.) Bukovčan, Tanja. 2021. “Irresponsible, incompetent, inadequate?” Narratives and Practices of Parenting in High-Conflict Divorces in Croatia". CARGO Journal for Cultural and Social Anthropology, (2021), 1-2; 66-85 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
4. ) Bukovčan, Tanja. 2022. "Expensive Health: Health-seeking Behaviours in Diversified Medical Markets". Ethnologia Europaea, 52 (2022), 2; 1-18 doi:10.16995/ee.3331 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
5.) Bukovčan, Tanja; Dugac, Željko. 2022. "Tolerated Pains, Ignored Sorrows. Domestic Violence as Structural Violence with Cultural Continuity". Etnološka tribina : godišnjak Hrvatskog etnološkog društva, 52 (2022), 45; 98-111 doi:10.15378/1848-9540.2022.45.03 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)