Mario Cifrek je rođen 1964. godine u Varaždinu. Diplomirao je, magistrirao i doktorirao u polju elektrotehnike na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER), 1987., 1992., odnosno 1997. godine.
Od prosinca 1987. godine radi na Zavodu za elektroničke sustave i obradbu informacija FER a. U prosincu 2012. godine izabran je u zvanje redovitog profesora u trajnom zvanju. Tijekom rada na FER-u sudjelovao je u radu brojnih radnih tijela Fakulteta, a od 2006. do 2010. godine bio je prodekan za nastavu u dva mandata. Bio je član Akreditacijskog savjeta Agencije za znanost i visoko obrazovanje od 2013. do 2017. godine, a od 2017. godine je član Povjerenstva Akreditacijskog savjeta za naknadno praćenje u postupcima reakreditacije. Od 2013. godine član je Matičnog odbora za područje tehničkih znanosti, polja elektrotehnike i računarstva.
Sudjelovao je na sedam znanstvenih projekata Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske te na tri projekta Hrvatske zaklade za znanost, te tri međunarodna projekta. Vodio je tri bilateralna projekta znanstveno-tehnološke suradnje s NR Kinom, dva projekta iz Programa provjere inovativnog koncepta za znanstvenike i istraživače (PoC PUBLIC) agencije BICRO, projekt iz programa EIT Heath RIS Innovation te projekt iz programa Jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije (IRI). Istraživač je na projektu DATACROSS Znanstvenog centra izvrsnosti za znanost o podatcima i kooperativne sustave te je sudjelovao u projektu Primjena hrvatskog kvalifikacijskog okvira u području biomedicinskog inženjerstva. Vodio je ili je bio suradnik na većem broju projekata suradnje s gospodarstvom.
Suautor je dvije knjige, 15 poglavlja u znanstvenim knjigama, objavio je više od 40 radova u časopisima od čega 31 CC sa više od 800 citata u bazi WoS, te više od 180 radova na međunarodnim i domaćim znanstvenim skupovima u području biomedicinskog inženjerstva, senzora i elektroničke instrumentacije. Sudjelovao je u organizaciji međunarodnih znanstvenih skupova kao član znanstvenog ili programskog odbora. Recenzent je u većem broju međunarodnih znanstvenih časopisa. Dobitnik je nagrada na domaćim i međunarodnim izložbama inovacija i aktivan je u popularizaciji znanosti.
Član je stručnih udruga IEEE (seniorski status), IFMBE, Hrvatskog društva za biomedicinsko inženjerstvo i medicinsku fiziku i Hrvatskog društva za komunikacije, računarstvo, elektroniku, mjerenja i automatiku. Redoviti je član Akademije tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ) gdje je tajnik Odjela sustava i kibernetike. Član je Znanstvenog vijeća za tehnološki razvoj Hrvatske akademije znanost i umjetnosti (HAZU).
Dodijeljena mu je brončana plaketa „Josip Lončar“ za uspjeh tijekom studija 1988. godine, srebrne plakete „Josip Lončar“ za značajan i uspješan magistarski rad, te za posebno uspješnu doktorsku disertaciju 1992., odnosno 1997. godine, zlatna plaketa „Josip Lončar“ za značajan doprinos Fakultetu uvođenjem postupaka vrednovanja, osiguravanja i unapređenja kvalitete nastave te za podizanje prepoznatljivosti Fakulteta svojim znanstvenoistraživačkim i stručnim radom, godišnja nagrada „Rikard Podhorsky“ Akademije tehničkih znanosti Hrvatske za 2014. godinu, Nagrada grada Zagreba u 2014. godini te Državna nagrada za znanost za 2020. godinu za područje tehničkih znanosti.