Naziv
Švedski jezik u društvenom kontekstu II
Organizacijska jedinica
Katedra za skandinavistiku
ECTS
4
Šifra
132056
Semestri
zimski
Satnica
Seminar
30
Lektorske vježbe
15
Preduvjeti za upis i polaganje kolegija
Za upis kolegija se moraju

Cilj
Na razini studijskog programa studenti nastavljaju s detaljnijim upoznavanjem formativnih aspekata švedskog društva prilikom kojih razvijaju i jezičnu kompetenciju (švedska povijest, švedski zdravstveni i pravni sustav, švedski mediji), a unutar jezične kompetencije osobito se, uz teorijsku podlogu, razvija i gramatička kompetencija u švedskim dvočlanim glagolima.
Sadržaj
  1. Uvod u kolegij, predstavljanje silabusa, zadataka tijekom semestra i literature. / Podjela u grupe za nastavu svaki drugi tjedan.
  2. Usmena izlaganja na temu švedske povijesti. Predstavljanje pismenog zadatka o proširivanju vokabulara ”Att utöka ordförrådet” / grupa A: Uvod u kolegij. Autentičan tekst o finskom švedskom.
  3. Ponavljanje teme švedske povijesti. Rasprava: usporedba zdravstvenog sustava u Švedskoj i Hrvatskoj / grupa B: Uvod u kolegij. Autentičan tekst o finskom švedskom.
  4. Rasprava: o pravosudnom sustavu u Švedskoj i Hrvatskoj. Predstavljanje usmenog zadatka. Vježbe izgovora. / grupa A: Vježba slušanja, tema Astrid Lindgren i Pipi Duga Čarapa.
  5. Usmena izlaganja. Grupna povratna informacija o predanim tekstovima. Rasprava: sloboda medija i sloboda mišljenja / grupa B: Vježba slušanja, tema Astrid Lindgren i Pipi Duga Čarapa.
  6. Usmena izlaganja: govori. Analize slikovnog materijala. Vježbe izgovora. / grupa A: Rad na tekstu o humoru u reklamama.
  7. Usmena izlaganja: govori. Prezentacije slikovnih materijala. Predstavljanje pismenog zadatka / grupa B: Rad na tekstu o humoru u reklamama.
  8. Gostujući predavači. Rasprava na temelju pročitanih tekstova. / grupa A: Rad u grupama na tekstovima o Alfredu Nobelu i Kraljici Kristini.
  9. Usmena izlaganja: govori. / grupa B: Rad u grupama na tekstovima o Alfredu Nobelu i Kraljici Kristini.
  10. Rasprava na temelju pročitanih tekstova. Vježbe izgovora. / grupa A: Vođeno gledanje kratkog filma o Alfredu Nobelu.
  11. Praznik. / grupa B: Vođeno gledanje kratkog filma o Alfredu Nobelu.
  12. Rasprava na temelju pročitanih tekstova. Vježbe izgovora. Povratne informacije studentima. / grupa A: Rad u parovima; tekst Miljöbovar.
  13. Rasprava o povratnim informacijama. Razgovor o tekstovima. / grupa B: Rad u parovima; tekst Miljöbovar.
  14. Rasprava o svim temama koje su obrađene u semestru. Datum za predaju zadnjeg zadatka. / grupa A: Izlaganje u manjim grupama; tekstovi o tipično švedskim društvenim pojavama. Sažetak kolegija i priprema za ispit.
  15. Ponavljanje za ispit / grupa B: Izlaganje u manjim grupama; tekstovi o tipično švedskim društvenim pojavama. Sažetak kolegija i priprema za ispit.

Ishodi učenja
  1. Studenti će biti sposobni sudjelovati u razgovoru na švedskom jeziku o općim temama, kao i o stručnim temama u pojedinim skandinavističkim područjima;
  2. koristeći standardnu varijantu švedskoga jezika, moći ostvariti svakodnevnu komunikaciju s izvornim govornikom u govoru i pismu;
  3. moći razumjeti, protumačiti i kritički promišljati složene tekstove opće tematike te srednje složene tekstove stručne skandinavističke tematike na švedskome standardnom jeziku;
  4. usvojiti teorijska i praktična znanja o švedskim dvočlanim glagolima (partikelverb).
  5. podići gramatičku i komunikacijsku kompetenciju prema razini B2.
Metode podučavanja
Pismene i usmene vježbe, seminarski način rada, pisanje eseja, e-učenje.
Metode ocjenjivanja
Kontinuirano praćenje tijekom semestra i pismeni ispit na kraju.

Obavezna literatura
  1. Alfredsson, Ronald. (2002). Skrivtrappan : genrer, ordval, skrivråd, språkövningar. Lund : Folkuniversitets förlag
  2. Åström, Monika (2011). Språkporten bas. Lund : Studentlitteratur
  3. odabrani članci iz časopisa Språk
  4. tekstovi po izboru švedskog lektora
Dopunska literatura
  1. Bodegård, Anders. (1985/1994). Tänk efter, 5:e uppl. Stockholm : Almqvist & Wiksell Förlag
  2. Holmgren Ording, Hans. (1998). Se Upp! : Svenska Partikelverb. Stockholm : Natur och Kultur

Obavezan predmet na studijima
Stari studiji
  1. Švedski jezik i kultura, sveučilišni prijediplomski dvopredmetni studij, 5. semestar