Ključni istraživački interes
- istočnoeuropski i srednjeeuropski kulturni prostor
- proza ženskih spisateljica u Rusiji
- studiji traume i sjećanja
- kultura kasnog sovjetskog socijalizma
- strategije dokumentarnog u književnosti
- ruske književne i kulturne teorije
- postkolonijalna čitanja postsovjetske kulture
- feministička književna kritika
- Lav Tolstoj
- Gulag (književnost i film)
Članstva u profesionalnim udruženjima, stručnim i građanskim udrugama i javnim
tijelima
-
Association for Slavic, East European and Eurasian Studies (ASEEES) (redovni član)
-
International Dostoevsky Society, International Dostoevsky Society (IDS) (Član)
Članstva u organizacijskim odborima skupova
-
2019.
ASEEES Convention, Association for Slavic, East European and Eurasian Studies (-, -)
-
2019.
East-Central European Literature in/as World Literature, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Institut za mađarsku književnost i kulturalne studije i Centar za digitalnu humanistiku pri Sveučilištu Eötvös Loránd i Association for the Study of General Literature – ÁITK (-, -)
-
2015.
The Future(s) of (Post)Socialism, Stony Brook University (međunarodni, znanstveni)
-
2015.
Theorizing Myth, Trauma and Memory in Central and East European Cultural Spaces, Závod za znanost o književnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Institut za mađarsku književnost i kulturalne studije (Sveučilište ELTE) (međunarodni, znanstveni)
Uredništva u časopisima
-
Central European Cultures, Centar za izvrsnost, Sveučilište ELTE, Budimpešta (Član uredničkog odbora)
-
Central European Cultures, Centar za izvrsnost, Sveučilište ELTE, Budimpešta (Član uredničkog odbora)
-
Central European Cultures, Centar za izvrsnost, Sveučilište ELTE, Budimpešta (Član uredničkog odbora)
Nagrade i priznanja
-
2002.
Nagrada Josipa Badalića za najboljeg studenta rusistike
Opis znanstvene djelatnosti
Znanstveni je interes usmjeren na književnoznanstvena, kulturološka, rodna i poredbena čitanja ruske književnosti i kulture. Bavi se ruskom književnošću, posebice druge polovice 20. stoljeća, stvaralaštvom ženskih autorica, popularnom kulturom, komparativnim dodirima, ruskom kritičkom teorijom i kulturalnim studijima, feminističkom književnom kritikom te studijima traume i sjećanja.
Bila je suradnica na dva projekta HRZZ, a trenutno je suradnica na projektu Ruske književne transformacije od 1990. do 2020. (HRZZ, 2020-2024, voditeljica: prof. dr. sc. Jasmina Vojvodić), u sklopu kojega u suvremenoj ruskoj knjiženovnosti i kulturi analizira sljedeće teme:
tekst i pamćenje / pamćenje kao tekst,
retrofuturizam,
trauma i metaproza,
nova refleksivnost,
kulturni recycling,
poetika novog intelektualizma
postsovjetsko kao postkolonijalno.
Objavila je dvije autorske monografije i pet uredničkih knjiga, od čega tri kod inozemnih izdavača (Praesens Verlag, Palgrave Macmillan, SUNY Press) te pripredila 10-ak znanstvenih monografija u okviru treće serije Biblioteke L književno-znanstvenih studija (suuredništvo Hrvatske sveučilišne naklade i Zavoda za znanost o književnosti). Objavila je 14 poglavlja u knjigama, 28 znanstvena rada i 30-ak stručnih i drugih radova. Mentorirala je 50-ak završnih i diplomskih radova na studiju Ruski jezik i književnost.
Objavila je i 15 prijevoda znanstvenih radova s engleskog, odnosno ruskog jezika, uz prijevod znanstvene monografije Mihaila Bahtina (Edicije Božičević, 2020), Bila je dugogodišnja suradnica na projektima Leksikografskog zavoda „Miroslav Krleža“ (Leksikon književno-kulturnog nazivlja, Hrvatska književna enciklopedija, Hrvatska enciklopedija) te je sudjelovala u izradi Leksikona hrvatske književnosti. Djela (Školska knjiga, Zagreb).
Dosad je sudjelovala na 40-ak međunarodnih i domaćih znanstvenih konferencija, 12 radionica i okruglih stolova, održala je 5 gostujućih predavanja na domaćim i inozemnim sveučilištima te je 22 puta sudjelovala u programima popularizacije znanosti.
Recenzirala je nekoliko znanstvenih knjiga te je povremena ili stalna recenzentica za međunarodni zbornik Zadarski filološki dani i Riječki filološki dani te za znanstvene časopise Književna smotra, [sic] – Časopis za književnost, kulturu i književno prevođenje, Anafora, Zbornika Matice srpske za slavistiku i CASCA – Časopis za društvene nauke, kulturu i umetnost.