Naziv
Središnja mjesta i njihova periferija u srednjem i novom vijeku
Organizacijska jedinica
Odsjek za arheologiju
ECTS
3
Šifra
170517
Semestri
zimski
Satnica
Predavanja
30

Cilj
Cilj je na temelju arheoloških izvora odgovoriti na pitanje da li stvarno i vidljivo bogatstvo u jednom specifičnom središtu moći, korespondira s onime što donose arheološka istraživanja i analiza građevnih faza naselja, crkve i groblja u tome središtu moći te u kojoj mjeri to pomaže u interpretaciji i datiranju. Isto tako važno je kroz specifične, prije svega arheološke, metode, odgovoriti i na druga važna pitanja kao što su: da li je periferija jednaka središtu, odnosno definirati razlike i njihovu pojavu. Na odabranim mikro-lokalitetima, središtima političke moći u ranom (ili kasnom) srednjem (ili novom vijeku) propitivati će se neka od ključnih pitanja značajnih za razvoj i interpretaciju načina pokopa u srednjoj Europi u vidu poboljšanja kronologije, metodologije istraživanja naselja i groblja te njihova odnosa prema miljeu u kojem su nastali. Ispitivati će se krajnje mogućnosti arheoloških i povijesnih izvora za rekonstrukciju povijesti određenog definiranog područja. Interdisciplinarnim istraživačkim metodama na odabranim cjelinama ispitivat će se njihove krajnje mogućnosti interpretacije. Glavni cilj je dobivanje slike svakodnevnih kulturnih navika i značajki ljudi u pojedenim razdobljima i krajevima, odrediti njihove životne i radne uvjete, odnosno pokušati rekonstruirati njihove uvjete života s ciljem povezivanja dobivenih podataka s praćenjem procesa moguće socijalne stratifikacije i odnosa grada i periferije. Svake godine obrađivat će se druga tema u geografskom i kronološkom smislu.
Cilj predmeta je razumijevanje i kritička interpretacija svakodnevice srednjovjekovnog i novovjekovnog čovjeka. Studenti se na izabranim primjerima upoznaju s arheološkom pokretnom i nepokretnom građom koju interpretiraju kroz komparativne analize povijesno-umjetničkih, povijesnih i literarnih izvora.
Sadržaj
  1. Uvodna razmatranja – metode
  2. Povijest istraživanja
  3. Povijesni izvori i arheologija / što pišu jedni, a što se zaista događa na terenu
  4. Identiteti i arheološka stratifikacija
  5. Strukturalne promjene
  6. Kontinuitet i diskontinuitet
  7. Arheologija svakodnevice
  8. Produkcija i tržište
  9. Arheološki predmeti
  10. Uvod u istraživanja naselja
  11. Središnja mjesta – hrvatski primjeri
  12. Periferija
  13. Okoliš i infrastruktura
  14. Crkvena organizacija, crkve i groblja
  15. Zaključna razmatranja

Ishodi učenja
  1. Objasniti i usporediti obilježja arheoloških kultura i civilizacija na području srednje i istočne Europe te Hrvatske.
  2. Prepoznati i analizirati kronološki i kulturološki indikativan arheološki materijal.
  3. Prepoznati i objasniti, kronološki i kulturološki indikativan arheološki materijal te moći nabrojati i savladati glavne povijesne procese.
  4. Koristiti se stručnom literaturom u samostalnom radu.
Metode podučavanja
predavanja
Metode ocjenjivanja
Usmeni ispit.

Obavezna literatura
  1. H. Friesinfer, A. Stuppner (ur.), Zentrum und Peripherie - Gesellschaftliche Phänomene in der Frühgeschichte, 2004
Dopunska literatura
  1. K. Filipec, Donja Panonija od 9. do 11. stoljeća, Sarajevo 2015.

Izborni predmet na studijima
  1. Arheologija, sveučilišni diplomski jednopredmetni studij