Ivana Eterović (r. Sanković) rođena je 1. kolovoza 1985. u Rijeci. Osnovnu školu i opću gimnaziju završila je u Opatiji. Godine 2007. završila je jednopredmetni studij hrvatskoga jezika i književnosti na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Rijeci, obranivši diplomski rad "Akcenatski tipovi pridjeva u mjesnome govoru Trtna (sinkronijski i dijakronijski aspekt)". Iste godine upisala je Poslijediplomski sveučilišni doktorski studij "Povijest i dijalektologija hrvatskoga jezika" na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Godine 2014. obranila je doktorsku disertaciju "Sintaktička svojstva participa u jeziku hrvatskoglagoljskih misala" (pod mentorstvom prof. dr. sc. Matea Žagara).
Od 1. listopada 2008. bila je zaposlena kao znanstvena novakinja u suradničkome zvanju asistentice, a od 1. lipnja 2014. u suradničkome je zvanju i na radnome mjestu poslijedoktoranda pri Katedri za staroslavenski jezik i hrvatsko glagoljaštvo Odsjeka za kroatistiku. Od 25. veljače 2016. u zvanju je znanstvene suradnice. Godine 2021. izabrana je u zvanje docentice.
Od 2008. do 2013. bila je suradnicom na znanstveno-istraživačkome projektu "Enciklopedija hrvatskoga glagoljaštva" (Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, 130-1300620-0632; voditelj: akademik Stjepan Damjanović). Od 2015. do 2019. bila je suradnicom na znanstveno-istraživačkome projektu "Jezik izdanja hrvatske protestantske tiskare u kontekstu književnojezičnih smjernica XVI. st." (Hrvatska zaklada za znanost, IP-2014-09-6415; voditelj: prof. dr. sc. Mateo Žagar).
Od akademske godine 2009/2010. sudjeluje u izvođenju nastave pri Katedri za staroslavenski jezik i hrvatsko glagoljaštvo iz dvaju obveznih (Staroslavenski jezik, Hrvatski jezik i književnost u srednjem vijeku) te jednoga izbornog kolegija (Jezik hrvatske glagoljske knjige u 16. stoljeću) na preddiplomskome studiju kroatistike. Od akademske godine 2016/2017. sudjeluje u izvođenju nastave iz dvaju izbornih kolegija na preddiplomskim studijima bohemistike, slovakistike i polonistike (Osnove staroslavenskoga jezika, Osnova staroslavenskog za poloniste).
Godine 2009. sudjelovala je na 42. Međunarodnome seminaru za makedonski jezik, književnost i kulturu u Ohridu.
Od 2010. do 2013. bila je nositeljicom fakultativnoga proseminara "Staroslavenski i starohrvatski jezik" na Zagrebačkoj slavističkoj školi u Dubrovniku.
U akademskoj godini 2011./2012. usavršavala se na Sveučilištu Karl-Franzens u Grazu u okviru četveromjesečne Ceepusove stipendije.
Članica je Hrvatskoga filološkog društva, Matice hrvatske, Slavic Linguistics Society i više lokalnih udruga kojima je cilj očuvanje nematerijalne baštine (jezika, kulture i običaja) istarsko-kvarnerskoga prostora (Katedra Čakavskoga sabora Lovran, Udruga „Žejane“).
Njezin znanstveni interes usmjeren je prije svega na osobitosti funkcioniranja i oblikovanja jezičnih koncepcija hrvatske glagoljske knjige 16. stoljeća, s naglaskom na sintaktičkim istraživanjima.