Naziv
Primijenjena sociologija
Organizacijska jedinica
Odsjek za sociologiju
ECTS
6
Šifra
235658
Semestri
ljetni
Satnica
Predavanja
15
Seminar
15

Cilj
Predmet ima dva glavna cilja. Prvi cilj jest osigurati studentima diplomskog studija sociologije mogućnosti stjecanja praktičnog radnog iskustva u različitim organizacijama u kojima se sociolozi zapošljavaju (gospodarstvo - marketing i odnosi s javnošću, istraživanje tržišta; konzultantske tvrtke; upravljanje ljudskim resursima itd.; nevladine organizacije; javna uprava i lokalna samouprava; mediji; kulturne ustanove i organizacije itd.). Drugi je cilj kod studenata razviti vještinu prepoznavanja primjenjivosti socioloških teorija, znanja i metoda istraživanja za rješavanje konkretnih problema u različitim tipovima organizacija i djelatnosti.
Sadržaj
  1. Predmet se sastoji od 3 komponente. Prvu komponentu čine uvodna predavanja u prvom dijelu semestra u turnusu od pet tjedana. Predavanja obuhvaćaju pregled međunarodnih iskustava i praksi primjene socioloških teorija, znanja i metoda za rješavanje različitih vrsta problema u različitim djelatnostima i vrstama organizacija. Predavanja će obuhvatiti i konceptualna pitanja primjenjivosti socioloških teorija i probleme konstituiranja sociologije kao profesije. Drugu komponentu kolegija čini stručna praksa u trajanju od 80 radnih sati u organizacijama različitog tipa u kojima rade sociolozi ili stručnjaci srodnih profila, na radnim mjestima na kojima se koriste znanja i vještine srodne onima koji se stječu na diplomskom studiju sociologije. Treću komponentu čini razmjena iskustava i kritička rasprava među polaznicima kolegija, a koja se odvija u zadnjem dijelu semestra nakon što su studenti odradili stručnu praksu kroz seminarski/radionički tip nastave u turnusu od 5 tjedana.

Ishodi učenja
  1. Vrednovati sociološke teorije, znanja i metode iz perspektive njihove primjenjivosti u različitim djelatnostima ili tipovima organizacija u rješavanju konkretnih problema.
  2. Predložiti rješenje problema u različitim djelatnostima i vrstama organizacije primjenjujući znanja i vještine razvijene tijekom studija sociologije kroz različite kolegije.
  3. Navesti relevantnu regulativu te opisati radne zadatke i ključne poslove sociologa na različitim radnim mjestima.
  4. Jasno i uvjerljivo prezentirati stručnjacima i laicima primjenjivost socioloških teorija, znanja i istraživačkih metoda.
  5. Procijeniti potrebu za daljnjim stručnim usavršavanjem radi razvoja primjenjivih znanja i vještina u području sociologije.
Metode podučavanja
Predavanja, seminari, praktični rad
Metode ocjenjivanja

Obavezna literatura
  1. Price, J. et al (2009). Doing Sociology: Case Studies in Sociological Practice. New York: Lexington Books.
  2. Steele, S. F. & Price, J. (2007.). Applied Sociology: Terms, Topics, Tools, and Tasks 2nd Edition. Andover: Cengage Learning.
  3. Thompson, N. (2017.). Applied Sociology. New York: Routledge.
  4. Burawoy M. (2005). For Public Sociology. American Sociological Review. 2005;70(1):4-28. doi:10.1177/000312240507000102
  5. Matić, D. (2017). The Calling of Sociology: Beyond Value-detached Professionalism and Partisan Activism. Revija za sociologiju, 47 (2), 177-205. https://doi.org/10.5613/rzs.47.2.3
Dopunska literatura

Izborni predmet na studijima
Stari studiji
  1. Sociologija, sveučilišni diplomski jednopredmetni studij
  2. Sociologija, sveučilišni diplomski dvopredmetni studij