Naziv
Hungarologija
Puni naziv
Hungarologija
Vrsta studija
Sveučilišni diplomski dvopredmetni
Stručni naziv
sveučilišni magistar mađarskog jezika i književnosti
sveučilišna magistra mađarskog jezika i književnosti
Organizacijska jedinica
Završetak studija
Diplomski rad
Trajanje
4 semestra
ECTS bodovi
60

  1. Koristiti se standardnim mađarskim jezikom u govoru i pismu na razini B2/C1 po ZEROJ-u u situacijama vezano za društveno-kulturnu i poslovno-uslužnu sferu uz aktivno sudjelovanje u raspravama obrazlažući vlastita stajališta, te razumjeti većinu književnih, publicističkih, kao i raznih medijskih i mrežnih tekstova.
  2. Samostalno prevesti s mađarskog jezika na hrvatski stilski i tematski raznovrsne tekstove, te s hrvatskog jezika na mađarski stilski neutralne tekstove koji ne zahtijevaju specifična stručna znanja.
  3. Čitati i prepričati na mađarskom jeziku stručne tekstove srednje složenosti iz domene mađarske književne kulture i jezikoslovlja s čvrstim vladanjem stručnog nazivlja, u svrhu daljeg samostalnog širenja vlastita znanja, kao i u svrhu primjene pročitanog gradiva za rješavanje novih i nepoznatih pitanja.
  4. Kritički prosuđivati o relevantnim jezičnim, književnim i kulturnim pojavama (institucijama, praksama i proizvodima) iz mađarskog govornog područja u dijakronijskom i sinkronijskom kontekstu, s posebnim obzirom na jezični i kulturni transfer između mađarskih manjina i većinskih kultura susjednih država.
  5. U okviru suvremenih funkcionalističkih gramatičkih pristupa, produbljeno opisati i objasniti složenije morfosintaktičke i logičko-semantičke kategorije u mađarskom jeziku, te ih s obrazloženjem povezati i uspoređivati s hrvatskim jezičnim sustavom.
  6. Interpretirati i vrednovati pojedina razdoblja povijesnog razvoja mađarskog jezika na temelju interdisciplinarnih pristupa, te imenovati i vrednovati jezičnopovijesni i kulturološki značaj najvažnijih mađarskih jezičnih spomenika.
  7. Izdvojiti i komentirati relevantne odlike djela pojedinih autora iz mađarske književne kulture, kritički ih analizirati i povezati s njihovim društveno-povijesnim kontekstom.
  8. Protumačiti i na temelju komparativnog pristupa hungarologije komentirati pojave suživota mađarske književnosti s drugim književnim kulturama u susjednim državama.
  9. Samostalno osmisliti i provesti kraće istraživanje, prikupiti i analizirati relevantnu građu i podatke te prezentirati dobivene rezultate, te kreirati i razvijati usluge i proizvode klijentima/korisnicima, na temelju teorija i metoda društvenih i humanističkih znanosti.
  10. Koristiti znanje, vještine i alate stečene na studiju u svrhu daljnjeg samostalnog ili formalnog cjeloživotnog obrazovanja.

1. Obavezni kolegiji
2. Obvezni kolegiji - odabrati 3 ECTS boda (18814)
3. Kolegiji s unutarnjom izbornošću - odabrati najmanje 3 ECTS boda (10765)
1. Obavezni kolegiji
2. Obvezni kolegiji - odabrati 3 ECTS boda (18814)
3. Kolegiji s unutarnjom izbornošću - odabrati najmanje 3 ECTS boda (10765)
1. Obavezni kolegiji
2. Kolegiji s unutarnjom izbornošću - odabrati najmanje 3 ECTS boda (11912)
3. Diplomski rad ili diplomski ispit - Diplomski rad ili diplomski ispit (11915)